Fakty i mity o antyalergicznych kotach syberyjskich.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy kot syberyjski nie uczula? Na wielu stronach można znaleźć informację, że nie uczula - jest hipoalergiczny. Jest to nieprawda. Jest to świadome wprowadzanie wielu osób w błąd celem osiągnięcia zysków ze sprzedaży kotów. Tak robią hodowcy nastawieni jedynie na zysk lub pseudo hodowcy.

Kot syberyjski również uczula. Koty syberyjskie jako jedna z najmłodszych ras i jeszcze nie skażona ręką hodowców ( bezwzględny zakaz krzyżowania ras) jest rasą która w najmniejszym stopniu wywołuje alergie. W ślinie kotów syberyjskich nie występuje pewien rodzaj białka który najczęściej wywołuje alergie.

Nie oznacza to, że koty syberyjskie w ogóle nie uczulają. Tylko część alergików nie będzie odczuwać żadnych dolegliwości przy kocie syberyjskim (ok.50- 60 %). Pozostali będą odczuwać dolegliwości. Ok 30% z osób odczuwających dolegliwości alergiczne będzie w stanie przy zachowaniu pewnych środków ostrożności ( izolacja sypialni, częste wietrzenie pomieszczeń, po głaskaniu mycie rąk, częste odkurzanie, etc.) cieszyć się posiadaniem kota syberyjskiego.

Niestety zostaje jeszcze ok 20% osób którym nie dane będzie posiadanie kota syberyjskiego nawet przy zachowaniu wszystkich możliwych metod.

Aby sprawdzić jak alergik reaguje na koty syberyjskie najprościej i najszybciej jest po prostu odwiedzić hodowlę kotów syberyjskich. Przy bezpośrednim kontakcie z kotem okaże się czy możemy pozwolić sobie na zakup takiego kota, czy jednak alergia jest zbyt silna. Przy dość wysokim stężeniu alergenów ( zazwyczaj jest u nas ok. 5-10 kotów ) bardzo szybko można stwierdzić czy organizm reaguje, czy nie. Jeśli jest wszystko OK możesz śmiało stać się posiadaczem kota syberyjskiego. Jeśli jednak organizm reaguje to należy sprawdzić w jakim stopniu. Jeśli przy takiej ilości kotów jest to delikatna alergia i po 2 godzinach przebywania z kotami jesteś w stanie wytrzymać bez żadnych wyrzeczeń jest duża szansa, że przy jednym kociaku nic się nie będzie dziać. Jeśli zaś po ok. 15-30 minutach nie możesz już usiedzieć, a organizm mówi, że ma dość i chce uciekać niestety należysz do grupy osób które nie mogą pozwolić sobie na kota syberyjskiego.

Dokładne sprawdzenie jak człowiek alergik reaguje na koty syberyjskie ma na celu zmniejszenie do minimum ryzyka, że nowy właściciel po zakupie kota po prostu z powodu alergii nie wytrzyma i pozbędzie się kota. Jest to dodatkowy stres dla obu stron: człowieka i kota.

Takich sytuacji chciałbym uniknąć i dlatego zanim zdecydujesz się na kota syberyjskiego odwiedź naszą hodowlę i sprawdź czy możesz być jego szczęśliwym posiadaczem.

Kupując kota syberyjskiego z rodowodem masz 100% pewność, że jest to kot rasowy i który może nie wywoływać alergii.

koty syberyjskie hodowla